Spor Ortopedisi

Spor Ortopedisi

İnsanlar, profesyonel ya da amatör olarak birçok spor dalında faaliyet göstermektedir. Futbol, basketbol, tenis, boks gibi sert hareketler gerektiren spor dallarında ise spor yaralanmaları çok daha sık görülmektedir. Çoğunlukla amatör sporcuların veya spora yeni başlayanların yaptıkları ters bir hareket sonucu spor yaralanmaları görülebilmektedir. Bu tarz yaralanmalar durumunda “Sporcu Ortopedisi” alanında uzmanlaşmış doktorlara müracaat edilmelidir.

Spor Ortopedisi Nedir?

Sıkça Görülen Sporcu Yaralanmaları

Omuz Yaralanmaları

Spor Ortopedisi alanının en çok karşılaştığı sorunlardan biri de omuz yaralanmalarıdır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, boks, dağcılık veya disk atma, okçuluk gibi omuzun hızlı ve korunmasız bir şekilde kullanıldığı sporlarla uğraşan sporcularda, omuz bölgesine yapılabilecek zorlanmalarda bu bölge hasar alabilir.

Omuz çıkıklarında, omuz içi tendonların yırtılmasında, omuzun sıkışması, eklem kireçlenmelerinde, kasların yırtıklarında, omuz kıkırdak zedelenmelerinde, romatizmal hastalıklarda kalınlaşmış olan eklemi döşeyen zarın çıkarılmasında, omuz artroskopisi uygulanabilir.

Omuz artroskopisi, açık cerrahi müdahaleye göre standart bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Omuz çıkığına artroskopik tedavi ile hasta kısa zamanda günlük yaşamına dönebilir. Yaklaşık 6 hafta sonrasında da ise eskisi gibi spor faaliyetlerini sürdürebilir.

Menisküs ve Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Diz eklemindeki menisküs, ön çapraz bağ ve eklem kıkırdağı yaralanmaları, eklem içi iltihaplanma, eklem zarının kalınlaşması, diz eklemi kireçlenmesi ve eklem içi kırıklar artroskopik cerrahi ile tedavi edilirler. Menisküs operasyonu sonrasında hastalar aynı gün günlük yaşamlarına devam edebilmektedir.  Ameliyattan yaklaşık 2 saat sonrasında hasta yürüyebilmekte, merdiven inip çıkabilmektedir. Hastalar 1 haftalık ev istirahati ve buz tedavisi ile birlikte günlük yaşamlarına dönmektedirler. Ameliyatı takip eden 1 ay sonrasında da ise hastalar spor faaliyetlerine geri dönebilmektedir.

Spor Yaralanmalarını Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Spor yapmaya uzun süre ara verdikten sonra aniden spora başlamak, spor yaralanmalarının başlıca sebeplerindendir. Bu yüzden spor yapmaya mutlaka yürüyüş yaparak başlanılmalıdır. Hiç spor yapılmadıysa ve ilk defa spora başlanıyorsa, öncelikle uzun yürüyüşler ile spora başlanmalıdır. Başlangıç aşamasında 20 dakikalık tempolu yürüyüşler yeterli olacaktır. Sonrasında ise bu süre 60 dakikaya kadar çıkarılabilir. Ayrıca bacak ve omuz kasları da eğitmen eşliğinde yavaşça kuvvetlendirilmelidir. Tüm bunlar spor yaralanmalarının önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Birçok yaralanma türü çoğunlukla ani yapılan hareketler ve gerektiği kadar ısınılmadan yapılan ters hareketler sebebiyle gerçekleşmektedir. Bu rahatsızlıklarınız için Spor Ortopedisi alanında uzman hekimlerden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara