Kireçlenme (Osteoartrit) Nedir?

Kireçlenmenin Ameliyatsız Tedavi Yöntemi Varmıdır

Kireçlenme Nedir

Kireçlenme, vücudumuzdaki kan damarlarında veya organlarda kalsiyum oluştuğunda gerçekleşir. Bu birikim vücudunuzun normal tepki vermesini zorlaştırır ve rahatsızlık hissi verir. Kalsiyum kan dolaşımı yoluyla taşınır. Her hücrede de bulunur. Sonuç olarak, kireçlenme vücudun neredeyse her bölgesinde oluşabilir.

Tıp Enstitüsüne göre, vücudumuzda kalsiyumunun yüzde 99’u dişlerinizde ve kemiklerinizdedir. Diğer yüzde 1’ i ise , kan, kaslar, hücreler dışında sıvı ve diğer vücut dokularındadır. Bazı bozukluklar, tipik olarak ait olmayan yerlerde kalsiyumun çökelmesine (tortu oluşturmasına) neden olur. Zamanla bu eklemlerde tortular oluşabilir ve sorunlara neden olabilir. Vücudunuza kalsiyum birikiminiz varsa komplikasyonları önlemek için tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Kalça Kireçlenmesinin Kök Hücre İle Tedavisini Gösteren Animasyon Video

 

Diz Kireçlenmesinin Kök Hücre İle Tedavisini Gösteren Animasyon Video

Kireçlenme Çeşitleri

Kireçlenme vücudunuzun birçok yerinde olabilir; bunlara aşağıdakiler dahildir:
• Küçük ve Büyük Arterler
• Kalp Kapakçıkları
• Beyin, Kraniyal kireçlenmesi olarak bilinir
• Göğüs, Kas ve Yağ Gibi Yumuşak Dokular
• Böbrek, Mesane ve Safra kesesi

Ortopedi Alanındaki Kireçlenmeler İse Ağağıdakiler Gibidir

• Diz Eklemleri ve Rotator Manşet Tendonları Gibi Eklemler ve Tendonlar
• Kalça, Omuz ve Dirsek Kireçlenmesi

Kireçlenme diz eklemi, kalça, omuz ve dirsek eklemlerinin fonksiyonlarını bozabilir ve ağrılara neden olabilir.

Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenmenin birçok nedeni bulunmaktadır. Kireçlenme nedenleri aşağıdaki gibidir:
• Enfeksiyonlar
• Hiperkalsemi (kandaki kalsiyum fazlalığı) (Normal kandaki toplam kalsiyum değeri 8.5-10.2 mg/dl aralığındadır) olan hastanın kalsiyum metabolizması bozuklukları.
• İskelet sisteminizi ve bağ dokularınızı etkileyen genetik veya otoimmün (Otoimmün bozukluklar, vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan hastalıklardır.) bozukluklar
• Sürekli inflamasyon (iltihap)

Kireçlenme Nasıl Teşhis Edilir

Kireçlenme genellikle X ışınları tarafından bulunur. X-ray testleri, iç organların resimlerini çekmek için elektromanyetik radyasyon kullanır. Röntgen filmi genellikle rahatsızlık vermez. Tedavisi konusunda uzman Ortopedi Ekibimiz muhtemelen X ışınlarıyla ilgili herhangi bir sorunu hemen bulacaktır.

Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kireçlenme tedavisi birkaç faktöre bağlıdır:
• Vücudunuzun hangi ekleminde
• Kireçlenmenin nedeni tam olarak ne

Doktorunuz, tespit edildikten sonra potansiyel komplikasyonları (yan etkileri) kontrol etmek için düzenli takip randevuları isteyecektir. Eklemlerinizdeki ve tendonlarındaki kalsiyum birikimleri her zaman ağrılı semptomlara neden olmaz, ancak hareket açıklığını etkileyebilir ve rahatsızlığa neden olabilirler. Tedaviler, anti-inflamatuar (iltihabı baskılayan) ilaçlar alıp buz paketleri uygulamayı içerebilir. Ağrı gitmezse, doktorlarımız PRP tekniği ile ameliyatsız tedavi önermektedir.

Prp (Trombositten Zengin Plazma) kendi kanınızdan elde edilmektedir. Alınan kandan beyaz kan hücreleri ayırt edilecek rahatsız olduğunuz eklem bölgesine uygulanır ve ağrılarınız kısa sürede tedavi edilir.

Kireçlenme Nasıl Önlenir?

65 yaşın üzerindeyseniz, kalsiyum seviyenizi değerlendirmek için düzenli olarak uzmanlarımıza danışabilirsiniz.
Bazı ilaçlar vücudunuzun kalsiyum düzeylerini etkileyebilir. Kolesterol ilaçları, kan basıncı ilaçları ve hormon replasmanı tedavisi, vücudunuzdaki kalsiyumun nasıl kullanılacağını etkileyen yaygın ilaçlardır. Bu tedavilerin kalsiyum seviyeleri üzerindeki etkilerini anlamak için bu tedaviden herhangi birini alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.
Sık sık kalsiyum karbonat takviyeleri veya Tums (kireç taşı – kalsiyum karbonat) kullanırsanız, kalsiyumunuzu yüksek seviyelere yükseltme riskini taşırsınız.
İhtiyacınız olan kalsiyumun miktarı yaşınıza göre değişir. Yaşınıza, cinsiyetinize ve diğer sağlık konularınıza göre hangi dozda kalsiyumun sizin için doğru olduğunu doktorunuzla konuşun.
Kalsifikasyonları önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur, çünkü bunlar çeşitli biyolojik süreçlerin bir sonucudur. Sigara içmekten vazgeçmek ve diyet değiştirmek, konumuna bağlı olarak kalsifikasyon oluşumunu etkileyebilir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

1 Comment

  1. Saniye dedi ki:

    75 yaşında annemin dizlerinde kireçlenme var diz protezi olması lazım dendi ameliyattan korkuyor tansiyon şeker ve kalp hastası diz kireçlenmesi ilerlemiş ve dizinde sıvı kalmamış ameliyatsız tedavi olabilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara