Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi  Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi | Kalça eklemi kireçlenmesi, 65 yaş üstü bireylerin % 4 ‘ünde görülen, ilerlediği takdirde sakat bırakabilen önemli bir sağlık sorunudur. Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir. Yaşandığı dönemde farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları ya da çok sorun yaratmadığı için belirti vermeden gözden kaçan kalça eklemindeki yapısal bozukluklar ileri yaşlarda kalça kireçlenmesine (koksartroza) zemin hazırlar.

Kireçlenmeye sebep en sık nedenler:

 Yaş ; En önemli ve en sık gördüğümüz sebep yaşlanmadır.

Travma; Kalça üzerine düşme ya da benzeri travmalardan yıllar sonra o taraf kalça ekleminde bozulma, yani kireçlenme gelişebilir.

Doğuştan ya da sonradan gelişen kalça çıkıkları ; Kalça kemiğinin tam olarak yuvasında olmaması ya da zamanla yuvasından çıkması nedeniyle kalça çıkıkları oluşabilir. Zamanında tedavi edilmez ise öncelikle ve genellikle çıkık olan tarafta ; sonrasında ise sağlam tarafta da kireçlenme gelişebilmektedir.

Bölgesel kemik erimesi ( Avazküler Nekroz ) ; Bazı hastalarda kortizon kullanmaya bağlı , bazılarında ise nedeni tam anlaşılamayan sebeplerden dolayı kalça eklem kemiğinde erime olabilmektedir. Bu erime ilerlediği takdirde eklemde bozulmaya neden olur.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

 Kalça Kireçlenmesi Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar

Kalça eklemi kireçlenmesi genelde 60 yaşından sonra görülse de özellikle doğumsal kalça çıkığı ve çocukluk çağında geçirilen kalça eklemi hastalıkları sonrasında çok erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi kireçlenmesinin en önemli belirtisi ağrı ve kalça eklem hareketlerinde kısıtlanmadır. Ağrı özellikle kasık bölgesinde hissedilir ve dize doğru yayılan tarzda kendini gösterir.

Kalça Eklemi Kireçlenmesinin Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın şikayetlerinin kalça ekleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için öncelikle dikkatli bir muayene gereklidir. Kalça kireçlenmesi tedavisi Ardından genellikle röntgen filmi çektirilerek teşhis konulur.  Bazı özel durumlarda manyetik rezonans (MR) ve bilgisayaralı tomografi incelemesi gerekebilir.

Kalça kireçlenmesi tedavisi ‘nde uygulanan cerrahi dışı yöntemler :

Baston kullanarak yükü azaltma: Baston kullanımı durumunda kireçlenmiş kalça daha az yük alacağından ağrı şikayetinin daha az olması mantığı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi – Baston Kullanarak Yükü Azaltma

Fizik Tedavi ve Egzersiz: Kalça kireçlenmesi tedavisi için çok önemlidir. Temel mantık kalça çevresi kasların kuvvetlendirilerek ağrının azaltılması konusunda fayda sağlamasıdır.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi – Fizik Tedavi ve Egzersiz

KORTİZON (Kalça eklemi enjeksiyonu): Kortizon ve türevleri ile uygulanan bir tedavi yöntemidir, bu tür bir tedavi planlandığında ilgili enjeksiyon mutlaka ortopedi uzmanınca skopi görüntüleme yöntemi ile birlikte gerçekleştirilmeli ve kortizonun oluşabilecek yan etkilerinden dolayı uygulanacak bölgeye titizlikle uygulanmalıdır. Yılda ikiden fazla uygulanması önerilmemektedir.

Enjeksiyon Tedavisi - Dirsek Ağrısı

Enjeksiyon Tedavisi – Kalça Eklemi Enjeksiyonu

PRP (Kalça eklemi enjeksiyonu) : Temel mantık trombosit açısından zengin plazma, veya otolog koşullandırılmış plazma (ACP) sayesinde kıkırdağı, tendonları, ligamentleri, kasları ve hatta kemiğini onarmak için kanın doğal iyileştirici özelliklerinden faydalanmaktır. Uygulama Hastanın kendine ait kandan hazırlandığı için yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulama birer hafta ara ile en az iki seans olmak üzere hastanın ağrı şikayetlerine göre 3 yada 5 defa uygulanarak gerçekleştirilir. Doğru teşhis ve titiz uygulama ile kalça ağrılarının tedavisinde çok başarılı ve net sonuçlar görülür.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi – PRP (Kalça Eklemi Enjeksiyonu)

Radyofrekans Uygulamaları: Kalça Ekleminin sinirlerine yönelik radyofrekans ile sinir yakma tedavisidir. Böylece kalça eklemi kaynaklı ağrı hissi olmayacaktır.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi – Randyofrekans Uygulamaları

SODYUM HYALURONAT (Kalça eklemi enjeksiyonu) : Sodyum Hyaluronat (halk arasında bilinen adıyla horoz ibiği) iğneleri özellikle kalça kireçlenmesi tedavisi için uygulanabilinecek bir tedavi yöntemi olmakla birlikte uygulanacak hasta seçimi ve teşhisi tedavinin başarısında önemi büyüktür. Yılda bir defadan fazla uygulama önerilmemektedir.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi  – SODYUM HYALURONAT

Kalça eklem kireçlenmesi tedavisinde uygulanan cerrahi dışı yöntemler :

 Kalça Protezi uygulaması: Kalça eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyallerle değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve mevcut ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlayan ortopedik cerrahi bir işlemdir.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça Kireçlenmesi – Kalça Protezi Uygulaması

Genellikle orta yaşın üzerinde olan kişilerde karşılaşılan kalça kireçlenmesi zamanla büyüyerek sorun haline geleceği için gerekli muayeneler ve tedavilerin yapılması gerekmektedir.

Eğer sizlerde bu gibi sorunlardan şüphe duyuyorsanız kalça kireçlenmesi tedavisi için kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Kalça Kireçlenmesinin Kök Hücre İle Tedavisini Gösteren Animasyon Video

 

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi

 AMELİYATLI ve AMELİYATSIZ tedavi yöntemlerimizle sağlığınıza yeniden kavuşmanız mümkün. Avrasya Ortopedi Merkezi Bahçeşehir, Bakırköy, Bahçelievler ve Gaziosmanpaşa’ da Hizmetinizde.  Merkezimizde Ameliyatsız Kalça Kireçlenmesi Tedavisi, Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları, Omuz Hastalıkları, Omurga Hastalıkları, Dirsek ve El Bilek Hastalıkları, Diz Hastalıkları, Kalça Hastalıklarının Ameliyatlı ve Ameliyatsız Tedavileri Yapılmaktadır.

5 Comments

 1. MUHARRREM DOĞAN dedi ki:

  Ben diz ve kalçamdaki ağrılardan şikayetçiydim. 40 yaşındayım ve doktorlar ilerisi için bu rahatsızlığı problem olabileceğini ilettiler. Bu kliniğe başvurdum ve kireçlenme başlangıç aşamasında olduğundan prp veya kök hücre ile durdurulabileceğini söylediler. Ben prp’ yi tercih ettim şuan pek ağrı hissetmiyorum. Özellikle dizlerim çok ağrırdı fakat şimdi iyi hissediyorum. Bu tür tedavilerin ileride yıllık check-up gibi yaptırılması gereken tedaviler olacağını düşünüyorum

 2. Yaşar dedi ki:

  Ben kök hücre yaptırdım 1 ay oldu şuan daha iyi hissediyorum ağrılarım epey azaldı inş tamamen gider bekliyorum.

 3. salih dedi ki:

  Ameliyattan korkuyorum. bakalım nasıl kurtulurum bu ağrılardan bilemedim. Kök hücre işe yarar inşallah.

 4. Avrasya Ortopedi dedi ki:

  Merhaba Salih Bey, kök hücre tedavisi ile birçok hastamızda başarılı sonuçlar aldık. Başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı günler dileriz.

 5. hakan Turan dedi ki:

  yaşım 55 bundan 35 sene önce bir trafik kazasında sol bacağım kalçadan çıkmıştı ve 2-3 sene önce başlayan ağrılar her gün artmaya başladı gitmiş olduğum bütün doktorlar protez amaliyatı olmamı söyledi ama henüz buna karar veremedim.
  kalçamda zamanla oluşan kemik deformasyonu oluşmuş
  bu bahsı gecen Kök hücre tedavisi işe yararmı..??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara