Diz Protezi

diz protezi

Diz Protezi

Diz Protezi | Aşınmış ve ya hasar görmüş diz eklemi kişinin ciddi ağrılar çekmesine diz hareketlerini yapamamasına, merdiven çıkmak gibi herkesin ihtiyaç duyduğu temel yaşam faaliyetlerini yapamamasına ya da çok ağrı çekmesine sebep olarak yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Diz ekleminin onarılması, kişinin ağrılarının azaltılıp ya da tamamen ağrılarından kurtulması için uygulanır.

Ameliyathane koşullarında genel anestezi altında yapılır. Dizin ön bölgesine bir kesi yapılıp diz eklemi açılır, diz eklemini oluşturan 3 adet kemik bulunur bunlar femur, tibia ve patella’dır. Bu kemiklerin birbirine sürtünmesi hareketi sonucu kıkırdak dokularda aşınma olan kısımlar bir miktar kemikle birlikte kesilerek çıkarılır ve kişiye uygun ebatlarda belirlenen yapay eklem polimetil metakrilat adlı (kemik çimentosu) dolgu maddesiyle kemik yüzeyine yerleştirilir. Eklem bu sayede metal ve plastikten oluşan özel maddeyle kaplanır.

Diz protezi ameliyatından sonra 30 ile 60 gün içinde normal hayatınıza çok daha ağrısız bir şekilde dönebilirsiniz ama ağır sporlardan, ani hareketlerden kaçınmanızı öneriyoruz.

Comments are closed.

Hemen Ara