Diz Kireçlenmesi Tedavisi

diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi tedavisi | tipik semptomları (belirtileri) diz ağrısı, sertlik ve şişmeler ile başlamaktadır. Diz artritleri (iltihabları) çeşitli biçimlerde meydana gelir. El eklemleri, el bileği ve ayak eklemleri kireçlenmenin izlendiği en yaygın eklemlerdir. Diz ağrısı semptomlarında ve tedavisinde çeşitli kireçlenme tiplerinde çoğu ile benzerlik olsa da, bu makalede sadece diz kireçlenmesi üzerine oluşturulmuştur

Diz kireçlenmesi nedir?

Diz kireçlenmesi iki temel süreç içerirmektedir. Bunlar;

  • -Eklemlerdeki kıkırdak parçalanması
  • -Osteofitler (kemikteki büyüme) veya kemik spürleri (çıkıntıları) adı verilen anormal kemik büyümeleri gelişmesidir.

Bu dejeneratif süreç anormal eklem işlevine, ağrıya ve sertliğe neden olabilir. Kireçlenme süreci kademeli olup, semptomlar gelip geçici olabilir ve zamanında tedavi edilmezse birkaç yıl içinde kireçlenme daha da kötüye gidebilir. Diz kireçlenmesinde hastalarımızın başlıca şikayeti ağrıdır.

  • Diz ağrısı, muhtemelen kronik düzeyde düşük ağrı ve yoğun aralıklarla noktalanır;
  • Eğilme, diz çökme, çömelme veya merdiven çıkma gibi belirli aktivitelerle ağrı hissi olur;
  • Uzun süre hareketsiz kalındığında veya dinlenme sonrasında daha dizlerde ağrı ve sertlik hissedilebilir.

Diz Kireçlenmesinin Oluşumu Gösteren Animasyon Video

DİZ KİREÇLENMESİ BELİRTİLERİ

Diz kireçlenmesinin klasik bulguları diz ağrısı ve dizdeki sertliktir. Bu semptomlar yavaş yavaş ilerleme eğilimindedir ve birçok kişideki diz ağrısı veya dizdeki rahatsızlıkların başlangıcı egzersiz eksikliği ya da yaşlanmaya bağlıdır.  İnsanların çoğu diz kireçlenmesi belirtilerini erken dönemde hafife almakta ve günlük hayattaki aktivitelerinde dizlerinde problem yaşayıncaya kadar pek önemli olduğunu düşünmemektedir. Bu yüzden diz kireçlenmesi tedavisi için geç kalmamalısınız.

Aşağıda diz kireçlenmesinin yaygın belirtileri ve semptomlarının bir listesi bulunmaktadır. Belirtilerin erken teşhis edilmesi ve uygun tedavi, kireçlenme semptomlarının ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir veya ortadan kaldırabilir.

Diz ağrısı : Ağrı, diz kireçlenmesinin en sık bilinen belirtisidir. Ağrının tanımı hastanın durumuna ve acıya bağlı olacaktır. Örneğin, ağrı gelebilir ve gidebilir veya daha şiddetli aralıklarda ağrı ilerleyebilir. Genellikle merdiven basamaklarında veya merdiven çıkarken olduğu gibi eklem üzerinde ek gerilim oluşturan bazı faaliyetlerle daha da kötüleşir. Genel olarak, diz ağrısı dinlenme ve buz uygulaması ile azaltılabilir.

Diz sertliği : Diz eklemindeki kemik sürtünmesi ve şişmesi, dizin sert ve daha az esnek olmasına sebep olur. Diz mesafesi daha sınırlı olabilir. İleri seviyede diz kireçlenmesi olan bir kişi dizini düzeltmenin zor olduğunun farkına varabilir. Uzun süre hareket etmeden duran kişiler hareket ettiklerinde dizlerindeki sertliği hissedebilirler. Sertlik ile birlikte dizde şişlik meydana gelebilir.

Sertlik ve şişme, Diz Bursitinin de bir belirtisi olabilir.

Hareketsizlik daha da kötüleştiriyor :  Dizler uzun süre uyuduktan veya oturduktan sonra sertleşebilirler. Diz kireçlenmesine uzun süre oturan kişilerde ve yataktan kalkmaya zorlanan kişilerde rastlanabilir.

Dizde şişlik. Diz kıkırdağı aşındığında, femur ve tibia (ve bazen de patella (diz kapağı kemiği)) kemikleri birbirine sürterek tahriş ve şişme oluşturabilir. Şişmiş bir diz, ağrı ve sıcaklık hissi verebilir.

Doktorlarımızın muayene doğrultusuna göre diz kireçlenmesi için diğer tedavileri önerebilir. Bu tedaviler erken teşhis edilen kireçlenmelerde çok büyük etki sağlamaktadır. Diz kireçlenmesi tedaviniz için sizleri kliniklerimize bekliyoruz.

DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

Comments are closed.

Hemen Ara