19/08/2020 14:06:12

Dizde kireçlenme belirtileri

Eklemdeki sıcaklık hissi ve diz hareketi sırasındaki ağrılar, çıtırtı ve gıcırtı sesleri dizde kireçlenme belirtileri olabilir. 

Dizde Kireçlenme Belirtileri

Eklem yüzeyi, eklemde ağrısız hareket sağlayan pürüzsüz bir yapı ile kaplıdır. Artrit, eklem yüzeyinin veya kıkırdağın yıprandığı birçok durumu kapsayan genel bir terimdir. Bu yüzey birkaç nedenden dolayı aşınabilir; Artrit sıklıkla diz eklemini etkiler. Eklem kıkırdağı yıprandığında, kemik uçları birbirine sürtünür ve ağrıya neden olur. En yaygın artrit türü osteoartrittir. Yaşlanma ve kullanımla ortaya çıkar.

Dizde kireçlenme belirtileri

Diz kireçlenmesi ağrıya ve diz ekleminin hareketliliğinin azalmasına neden olur. Kıkırdak astarı normalden daha incedir veya tamamen kaybolmuştur. Kireçlenme olan dizde, röntgende gösterilen eksik bir eklem boşluğu vardır. Normal dizde normal bir eklem boşluğu vardır. Kireçlenme diz kapsülü şişmiş, kıkırdak hasarı ve iltihabının derecesi, artritin türü ve evresine göre değişir. Kemik çıkıntıları da eklemin kenarlarında birikebilir. Bu faktörlerin, kireçlenme olan dizini sertleştirir ve ağrı veya yorgunluk nedeniyle aktiviteleri sınırlar.

  • Diz eklemi hareket edemeyecek kadar sertleşir
  • Merdiven inerken veya çıkarken dizlerinizde ağrı hissedersiniz
  • Eklem etrafında şişme ve çıkıntılar
  • Yürüyüş sonrasında dizde hissedilen ağrılar

Diz Kireçlenmesi Tedavisiacil ortopedi

Online Randevu