20/01/2021 16:03:32

Ayak Bileği Kırığı

AYAK BİLEĞİ KIRIĞI NEDİR

Ayak Bileği Kırığı Nedir?

Ayak bileğı 26 kemik, 33 eklem, kaslar, tendonlar, ligamentler, kan damarlar, sinirler ve yumuşak dokudan oluşmaktadır.

Ayak Bileği Kırılması Nedenleri

Ayak bileği kırıkları, genellikle trafik kazası veya eklemde ani baskıya neden olan atlama veya düşme gibi aktivitelerden kaynaklanan, ayak bileğinin aşırı dönmesi ve bükülmesinden meydana gelir.

Ayak bileği eklemi üç kemikten oluşur: birlikte eklemlenen tibia, fibula ve talus. Fibula ve tibianın uçları (alt bacak kemikleri), ayak bileğinin her iki yanında hissedip görebileceğiniz ayak bileği ekleminin kemikli çıkıntıları olan iç ve dış malleolü oluşturur. Eklem, eklem kapsülü adı verilen lifli bir zarla korunur ve yumuşak hareket sağlamak için sinovyal sıvıyla doldurulur.

Ayak bileği kırığı, sporcularda ve fiziksel çalışma yapan kişilerde çok yaygındır ve genellikle çarpışma, burkulma gibi durumlarda ayak bileği kırılması meydana gelebilir. Ayak bileği kırığı, ayak bileği eklemini oluşturan bir veya daha fazla kemiğin kırıldığı ağrılı bir durumdur. Ayak bileği eklemi, ayak bileği kırığı sırasında da yaralanabilecek farklı bağlar ve diğer yumuşak dokular tarafından stabilize edilir.

AYAK BİLEĞİ KIRIĞI SEMPTOMLARI

Ayak bileği çevresinde ani şişlik ve ağrı ile birlikte hareket kabiliyetinde bozulma olur. Bazı durumlarda, hemartroz denen bir durum olan eklem çevresinde kan birikebilir. Ciddi kırık vakalarında, kemiğin deriden dışarı çıkabileceği yerde ayak bileği eklemi çevresindeki deformite açıkça görülebilir.

AYAK BİLEĞİ KIRIĞI TÜRLERİ

  • Ayak bileği kırıkları, tutulan ayak bileği kemiğinin yeri ve türüne göre sınıflandırılır. Farklı ayak bileği kırığı türleri:
  • Yan malleolün, ayak bileğinin dış kısmının kırıldığı lateral Malleol kırığı.
  • Ayak bileğinin iç kısmı olan medial malleolün kırıldığı medial Malleol kırığı.
  • Tibianın kemikli tümseği olan posterior malleolün kırıldığı posterior Malleolus kırığı.
  • Hem lateral hem de medial malleol kemiklerinin kırıldığı bimalleolar kırıklar
  • Üç lateral, medial ve posterior kemiğin de kırıldığı trimalleolar kırıklar.

Acil Ortopedi ekibimiz tedavinizin planlanması için Doktorlarımız ve Fizyoterapistlerimiz ile beraber her gün 00:00' a kadar hizmetinizde. Acil Ortopedik Durumların Tedavisi İçin Bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.acil ortopedi

Online Randevu