ARTROSKOPİK TEDAVİLER

ARTROSKOPİK TEDAVİLER

ARTROSKOPİK TEDAVİLER

Artroskopik cerrahi girişimlerin açık cerrahi girişimlere göre üstünlükleri;

-Ameliyat süresi çok daha kısadır

-Ameliyat sonrasında uygulanan bölgenin iyileşme süreci daha kısadır

-Enfeksiyon kapma ihtimali daha düşüktür

-İyileşme süreci daha rahat geçer ve hastalar daha çabuk toparlanıp ayağa kalkabilir

-İşlemler sonrasında hasta bakımı daha kolay olur ve rehabilitasyon hizmetleri açık ameliyatlara oranla daha kolay gerçekleşmektedir.

-Diz eklemi,Ayak bileği eklemi,Omuz eklemi,Menüsküsler,Ön ve arka çapraz bağ kopmaları

-Kıkırdakta meydana gelen hasarlar için artroskopik yöntemle ameliyat yapılabilir.

Artroskopik cerrahide açılacak kesi sayısı en az ikidir. Ulaşılmak istenilen bölgeye göre işlemler 20 dakikadan 2 saate kadar sürebilecektir. Bazı rahatsızlıklarda açık ameliyatve artroskopi birlikte uygulanabilmektedir. Eklemlerle alakalı olan kısma kapalı teknikle ulaşılabilecektir.

Artoskopik işlemler yapılırken kimi zaman lokal anestezi yeterli olabilecektir. Uzman gerekli miktarda delik açarak içeri ulaşır. Alet sayesince içeride olan yapılar ekrana yansıyacağı için hekim ne yapması gerektiğini görsel olarak da rahatlıkla takip ediyor olacaktır. Eklem içerisine enjekte edilecek olan sıvı ile kıkırdak görülebilecek duruma getirilecektir.

Bu arada yapılacak takipte eklemde olabilecek hasarlar tespit edilir. Yontma işlemi gerekli ise hekim müdahale edecek ve bir kısım işlem ile düzeltme gerçekleştirecektir. İşlemlerin bitiminde hekim artroskopiyi vücuttan çıkaracak ve açılan kesiklere dikiş atacaktır.

Artroskopik cerrahi işlemlerden sonra kişiler yapılmış olan müdahaleye göre gözetim altında kalabileceklerdir. Basit işlemlerde aynı gün taburcu olma durumu yaşanacaktır. Daha karmaşık müdahalelerde ise hastanede birkaç gün kalmak gerekebilecektir.

Comments are closed.

Hemen Ara